poster

Zelená kniha

 • USA

  Green Book

 • Austrálie

  Green Book

 • Nový Zéland

  Green Book

 • Velká Británie

  Green Book

Drama / Komedie / Road movie

USA, 2018, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • O.Peta
  *****

  Nádhera. Scénář, herecké výkony,...jsem nadšen. A to tak, že jsem musel film vidět hned dvakrát během jednoho dne. Mám pocit, že něco podobného se mi stalo naposledy snad u Intouchables a není to zdaleka jediná podobnost s francouzským pokladem. Protože s Green Book má dost podobný základ v postavách (jen v obráceném gardu), ale i množství podobných scén. Kdo viděl obojí, tak pozná (např. úvodní přijímací pohovor, krádež vejce/kámen, psaní dopisů,...). Leckdy bych byl možná dotčen neoriginalitou, jenže Green Book má svoje vlastní kouzlo a šanci stát se stejnou srdcovou záležitostí. 90%(19.1.2019)

 • verbal
  ****

  Nalézání Lessníka ryloudyt, ovšem s korektním apgrejdem dle nejnovějších sluníčkářských geopolitických trendů. V Nalézání učil velký bílý kulturní Šón driblujícího negra artikulovat a nepolámat moc pastelek při podepisování se. Světopořádek se ovšem za těch 19 let konečně dostal do nedemagogických kolejí multikulti štěstí, od zrušení otroctví se to tu ve skutečnosti začalo hemžit renesančními senegalskými vzdělanci a zanedlouho i 1. Římskokatolická a.s. bude nucena veřejně přiznat, že Ježíš byl jasný Afroizraelita a gej, načež vypukne na trhu barev – laků krize s ebenovou hnědí a fuchsiově růžovou na bederní roušky, protože při tom počtu pohádkových model k přestříkání to Balakryl nebude stíhat vyrábět. A tak nám nyní citlivý čokoládový homointelektuál konečně korektně kultivuje lopatisticky buranskou rasistickou bílou hubu, až jako obvykle převede Mekkárty Zázračného Štefana bez úrazu přes přechod a eben se slonovinou splynou v perfektní harmonii sdružených barev Benetonu. Každopádně, ač kýčovitě vykalkulovanou a s demagogicky prvoplánovým pohádkovým afrorasistickým podtextem, jedná se o veskrze příjemnou a místy i vtipnou záležitost, kde každou další přesně očekávánou rektobolnou scénu vyhlížíte s netrpělivostí otylé hospodyňky, až ji konečně zhasne kontrolka nahřívání na žehličce. Maršmelous Ali definitivně vyvrátil, že si Čokooskara za toporný štěk v Můnlajtu zasloužil jen proto, že překročil povolenou dávku pigmentu po hysterickém ječení xenofobní krávy Džády Pičr Kovářové, a je zde jednoduše naprosto skvělý a xežrání. To naopak mohutně přemejkapovaný a pouťově dobarvený dánský Čaroděj první kategorie, ač jinak velmi solidní herec, s tímhle partem šlápl do hovna, brutálně to nedával, přičemž s přiblblým akcentem, retardovanou gestikulací a urputným přehráváním vypadal, jako by se Funes snažil o Kmotra, a toho mafiánského ranaře spíše parodoval. A to je přitom v Holém údu nativních Italů skoro jako židů. Asi jim v tom ty jejich rasistické odbory zakázaly hrát.(28.1.2019)

 • Aljak
  ****

  Výborné! Hoci úprimne, podľa popisu ma film prakticky až tak nezaujal. Ale mám takú tradíciu, že sa vždy snažím pozrieť si všetky filmy nominované na veľké filmové ceny (Academy Awards, Golden Globes, etc), takže som tento kúsok našťastie neobišiel. Stretnutie ľahkomyseľného Tonyho a kultivovaného doktora Shirleyho bolo spočiatku plné neistoty s veľkým odstupom, ale napokon si tieto protiklady k sebe predsa len našli cestu a predvádzali celú škálu výborných a konštruktívnych dialógov. Samozrejme, výborne spracovaný tu bol aj ten diskriminačný aspekt rasistického amerického juhu 60tych rokov. Naozaj absurdné a tá anti-logika, to až človek žasne. Film som si teda skutočne užil, aj keď mal aj zopár slabších fáz, ktoré mali trochu lyrický nádych - čo na mňa pôsobilo trochu ako rušivý element. Silné 4* (takmer 5).(30.1.2019)

 • Vxxx
  *****

  Nádherný snímek. Jelikož jsem šla na "secret screening!", nevěděla jsem jaký film budou promítat, dokud film nezačal. Prvních 15 minut jsem byla dost skeptická, myslela jsem že půjde o jakési mafia drama. Naštěstí se z toho vyklubalo něco úplně jiného. Jak M. Ali tak V. Mortensen jsou oba výborní herci, a na plátně spolu fungují dokonale. Hrozně ráda si na film zajdu znovu do kina. Není to vyloženě ždímání emocí, ani z toho necítíte hon na Oscary. Krásné, příjemné a vtipné drama. 5*(5.12.2018)

 • misterz
  *****

  Keď dať nejakému filmu s námetom rasizmu plný počet hviezd tak rozhodne tomuto. Priznávam, išiel som do toho s predsudkami, no veľmi som sa mýlil. Žiadne černošské vyplakávanie o nespravodlivosti ako je zvykom, žiadna žmýkačka citov... iba humorný nadhľad a dve postavičky, ktoré ma aleže sakramentsky bavili. Hlavne Tony Držka. Chudák herec, do filmu teda musel riadne pribrať. Ale ono sa mu to určite vyplatí, pretože na oscaroch sa filmu nejaká tá soška určite ujde. Prial by som mu tú hlavnú. Skrátka aj napriek hutnej téme veľká pohoda a kopec pozitivizmu, tak taký je ten film.(14.2.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace