poster

Skleněný

 • USA

  Glass

 • Slovensko

  Glass

 • Kanada

  Glass

 • Nový Zéland

  Glass

 • Velká Británie

  Glass

 • Austrálie

  Glass

Thriller / Drama / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Insilvis
  *****

  Shyamalan to možná na konci s tou Möbiovou páskou metapříběhu v příběhu, v němž nejde o nic jiného, než o osud příběhu samotného, trochu přehání. Respektive až příliš tu metarovinu vysvětluje, když by stačilo naznačit, nebo prostě trochu přidat na narativní rafinovanosti (neodolal svodům se trochu prvoplánově předvádět - asi souvisí s cílovým publikem). Tematicky spřízněnou literaturu co do strukturální a formální důmyslnosti určitě nepřekonává (např. Ostrov v bodě Nemo, Sencislo9), ale i tak výjimečný film, v němž by bylo možné najít komiksovou rodinnou spřízněnost s Moorem, A. Rossem, či Jodorowským (ať již vědomě nebo ne). Alternativa všem těm ortodoxním filmům Marvelu a DC, přitom se netváří tak kulturně nadřazeně jako třeba Birdman (naopak je vtipně sebeshazovačná a žánrově podvratná). Není to úplně čistě přesvědčivé, ale svěží hledisko, takže 4 až 5*.(16.1.2019)

 • HoneyBunny
  ***

  Mírné zklamání. Vyvolený je podle mě jeden z nej Shyamalanových filmů a Split bylo milé překvapení. Skleněný jim neposkytl důstojné završení. Už během projekce jsem nacházela logické kiksy - když se třeba doktorka snaží Davidovi vysvětlit, že si svoje superschopnosti (které objektivně má) jen namlouvá, protože má něco s mozkem... Nebo když se Kevinova oběť z Rozpolceného najednou o svého únosce tak stará. Líbil se mi úvod s otcem a synem Dunnovými (syna dokonce hraje ten samý herec!), McAvoy a jeho herecké hrátky před kamerou a některé zajímavé komponované scény. Jenže od lepšího zážitku mě odradily divné střihy a nepřirozené řeči o komiksovém narativu ("Tohle je origin story!"). Nízký rozpočet je docela znát - minimálně na lokaci (tři čtvrtiny filmu se odehrávají v jedné budově) nebo nepřítomnosti některých důležitých scén, protože na ně prostě nebylo (třeba finále na parkovišti namísto avizované nejvyšší budovy ve městě). Jo a pokud je vám divné, že Willis je ve filmu docela málo, tak to bude asi tím, že na place byl jen minimum dní a často ho nahrazoval duble (v pláštěnce a ve tmě to není tak těžké). Meh.(21.1.2019)

 • Stanislaus
  ****

  Zhlédnout Skleněného před Vyvoleným a Rozpolceným byl vážně kravský nápad, ale jak se říká - Stalo se! Shyamalan ve svém nejnovějším filmu pořádá sraz starých známých, jakýsi školní sraz po letech - Pan Skleněný v roli démonického a nevyzpytatelného ředitele, Pan Vyvolený v roli takřka nezranitelného školníka, který si štítí tak akorát čištění bazénů a Pan Rozpolcený v roli nestabilního mladíka, jehož osobnosti by vydaly na celou jednu třídu studentů. Líbilo se mi, že se vrátily vedlejší postavy z předchozích filmů, což dávalo závěru trilogie jak nostalgický punc (i když má druhý film necelé tři roky), tak ucelenost. Jednotlivé dějové dílky puzzle z prvního a druhého filmu do sebe začaly pomalu zapadat a kupodivu to celé fungovalo. Postava přehnaně racionální doktorky popírající jakékoli nadpřirozeno výborně kontrastovala s mimořádnou trojicí pacientů léčebny. Závěr filmu zabolel i zamrzel - v prvním případě kvůli osudu hlavních postav, v druhém případě kvůli do jisté míry vyhrocenému rozuzlení okolo postavy doktorky, které bylo na první pohled překvapivé, ale lehce mimo mísu. Zkrátka vesměs solidně zvládnutý závěr trilogie o mimořádných lidech, který mohl být natočen i trochu jinak, ale i tak jsem byl s výsledným filmem spokojený.(20.1.2019)

 • Pumiiix
  ****

  M. Night Shyamalan natočil další kvalitní film, ale pro mě nejslabší díl trilogie. Konec zajímavý, čtyřlístky...sem zvědav jestli se to bude ještě dále někde rozvíjet. Prvních dejme tomu 40 minut úplně skvělých, byl sem nadšený. Potom blázinec a prvních pár slabších pasáží. Závěr uspokojivý. Sarah Paulson za mě nebyla příliš dobrá volba, James McAvoy zahrál skvěle...teď jedu Draka a hláška ,,tě volosím jak SaltBea,, - hehe. 75%(23.1.2019)

 • Anderton
  ***

  Myslel som, že Sklenený bude pre ľudí, ktorých (už) nebavia CGI komiksové bordely a radi si pozrú na danú tématiku niečo vážne pomalé a vo finále omnoho viac pri zemi. To sme aj dostali, ale podľa reakcií sa zdá, že už o to nemá skoro nikto záujem. S tým sa Shy samozrejme veľmi -meta- hrá, keď nám podsúva v priebehu deja predpokladané dejisko finále. Vyzerá to ale tak, že práve finále je pre mnohých achilovou pätou filmu. Priebehom podľa mňa nie, skôr pôsobí iba trochu zdĺhavo a neprehľadne. U mňa potom tie misky váh naklonili od 70% k zaokrúhleniu dole zvraty, ktoré nie sú nijako zvlášť šokujúce, proste tam len sú a nemal som problém sa s nimi vyrovnať. Možno chce Glass na docenenie všetkých maličkostí, najmä čo sa týka komiksovej mytológie, ešte ďalšie zhliadnutie.(16.1.2019)

 • - M. Night Shyamalan, režisér filmu, si střihne malou roli v úvodu filmu, kde se v obchůdku u Davida Dunna (Bruce Willis) snaží nakoupit bezpečnostní zařízení. (necisty)

 • - David Dunn (Bruce Willis) má jméno a příjmení, které začíná na stejné písmeno D. Je to odkaz na komiksové superhrdiny, kterým také jméno a příjmení začíná na stejné písmeno např. Peter Parker, Bruce Banner, Matt Murdock, Reed Richards. (tyzmrde)

 • - Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) má v sobě 23 osobností a pak přibude 24. Ve filmu Rozpolcený (2016) jich bylo natočeno 9 a v Skleněný 20. Nikdy se neukázali všechny osobnosti v jednom filmu. (BadExHuman22)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace