poster

První člověk

 • USA

  First Man

 • Japonsko

  ファースト・マン

 • Slovensko

  Prvý človek

 • Nový Zéland

  First Man

 • Austrálie

  First Man

 • Velká Británie

  First Man

 • Kanada

  First Man

Drama / Životopisný / Historický

USA / Japonsko, 2018, 141 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ***

  Je přiznačné, že aby byl režisér ve věku Chazella oceněný Oscarem a získat si v poli mainstreamu pověst toho nejlepšího ze své generace, musí jeho režie vypadat v podstatě jako režie zručného šedesátiletého akademika, co má peak třicet let za sebou a teď točí sofistikovaná cvičení na náhodná témata objektivně správnými způsoby. Kdybyste mi řekli, že to natočil Ron Howard v pauze mezi dalšími Šiframi mistra Leonarda, aby nám dokázal, že to má pořád v ruce, neměl bych problém tomu věřit. Nevzrušivě kvalitní nuda. Ne že by tu nebylo vůbec o ničem mluvit - třeba je zajímavé, že při veškerém budovaném napětí je nakonec celá cesta na Měsíc odbyta překvapivě rychle a zcela neprocedurálně - přiletí a odletí se pomocí dvou násilných střihů a obecně veškeré nebezpečí, které se tak silně budovalo, není v samotném aktu jakkoliv otisknuto - což mi přišlo zvláštní a přemýšlel jsem, nakolik je to záměr a co má z toho záměru vyplývat. Ale pořád to není dost, abych se o ten film upřímně zajímal. To by se stalo, kdyby třeba líp rozvedl linii vtahu manželů Armstrongů, která mohla utáhnout celý film, kdyby se jí dostalo jen trochu víc prostoru. (Když na konci Armstrong háže řetízek své dcery do kráteru, byl jsem celkem překvapený, že tahle věc, co z filmu víceméně zmizela, má najednou nějak rezonovat). Je to určitě dobře natočené - nemám sebemenší potřebu jít nějak proti tomu filmu (není to ten případ "love to hate", jakým je pro mě La La Land) a když komentář vyznívá negativně, tak proto, že pozitivní věci není potřeba psát, protože se o to postarali jiní. Jen je to přesně takový film, jaký mě moc nezajímá. 70 %(21.12.2018)

 • Fr
  ***

  „JE TO MALÝ KROK PRO ČLOVĚKA...“ /// Z historie kosmonautiky. Nejsem extrémní fanoušek, takže zůstávám u hodnocení filmu: bavilo mě hlavně „to odborný“. Technicky precizní, příběhově standardní životopis jedný události. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Začínal jsem na projektu Gemini. 3.) Thx za titule „smejch88 a alsy“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(8.1.2019)

 • poz3n
  ***

  Klasický případ kvalitního Hollywoodu, jenž má můj obdiv za svou technickou stránku, ale téměř se mě emočně nedotkl. Chazelle natočil zatím svůj nejméně autorský a nejvíce akademický snímek. I tak se sice stále jedná o chvílemi docela neobvyklou podívanou s mnoha specifickými výrazovými prostředky (využití blízkých detailů v kombinaci s chvěním kamery utváří zvláštně dokumentární nádech a atmosféru působící realistickým dojmem), na druhou stranu jde ale První člověk po již několikrát vyšlapaných kolejích a pokud jste viděli především Správnou posádku a Apollo 13, nenabídne vám Damien Chazelle tentokráte nic extra nového a svěžího. Zásadní problém jsem pak měl s hlavním hrdinou. Mlčenlivý a emoce neprojevující Armstrong v podání Goslinga je postava, která si mé sympatie příliš nezískala. Jako divák jsem tak cítil k hlavní postavě stejný emoční chlad, jakým se ona po celou dobu projevovala vůči okolí. Ve výsledku jsem tak oceňoval zručně natočené scény (vyjma těch několika do očí bijících CGI celků na startující raketu, fuj), jejichž dějová souvislost mi byla vlastně docela dost volná. Trochu se bojím, aby Chazelle nešel podobnou cestou, jakou se vyvíjí třeba Denis Villeneuve. Od originálních, silně autorských snímků se posunul do role velkého hollywoodského hráče, který sice točí první ligu, ale jeho filmy už nemají ten raný elán a to něco navíc, co mě dokázalo strhnout a uhranout. 5/10(16.10.2018)

 • T2
  ***

  Rozpočet $59miliónovTržby USA $44,936,545Tržby Celosvetovo $100,448,662Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Až príliš civilný pohľad, skoro dokumentárne prevedenie, buď to má pomalé tempo alebo niekedy rýchly prestrih scén, teda krátke scény, keď jedna udalosť strieda druhú bez lepšieho vysvetlenia. Niektoré scény sú silné, úvodná v X-15, výbuch pri testoch či pristánie ale ako celok to nedostane. Tu sa Chazelle troška stratil v prílišnej artovosti, škoda. Divácky troška nevdačný "chladný" film. /60%/(5.1.2019)

 • Ant
  *****

  First Man je jednoduše krásný film. Dojemný, zničující, plný naděje. Bravůrně natočený a zahraný všemi zúčastněnými. Nicméně Ryan Gosling je ten, co mě odrovnal nejvíce. Dost možná předvádí nejlepší výkon své kariéry. Role, která přišla v perfektní dobu. Hloubka jeho smutku a strachu mě několikrát dohnala k slzám. Nadchlo mě, co Chazelle s tak známým příběhem dokázal. Životopisný film beze špetky jeho klasických neduhů. Právě naopak. Ukázka toho, jak má vypadat osobní příběh s pozadím tak velké historické události. First Man nikdy nezapomene, o kom je ten příběh především. Proto je Neilovo soukromí snímáno 16mm kamerou a vesmír Imax kamerou. Některé scény na Měsíci asi nikdy nezapomenu. Hurwitz má dalšího Oscara v kapse. Jeho hudba je něco nádherného. Masterclass filmařiny s duší. Chazellovi je, prosím, 33 let. Přeju mu Scorseseho životnost.(14.10.2018)

 • - V roce 2003 koupil Clint Eastwood a jeho domovské studio Warner Bros práva na knížku Jamese R. Hansena „První Člověk - Život Neila Armstronga“, byť to bylo dva roky před jejím vydáním a sám Eastwood neměl zájem o režii. Nedlouho předtím natočil Vesmírné kovboje (2000) o tom, co se stane, když tam nahoru musí jít garda důchodců, kteří si jako jediní pamatují, jak se spravují retro vesmírné mašiny. O deset let později se projektu chopili ve studiu Universal a konečně se odlepil od raketové základny. (CinemaRanger)

 • - Spoiler: V dojímavej scéne Neil Armstrong (Ryan Gosling) hodí do mesačného kráteru náramok svojej zosnulej dcérky. Samotný Damien Chazelle sa na margo scény vyjadril nasledovne: "Nešlo o vymyslenú scénu, ale na rozdiel od iných udalostí vo filme nejde o vec, ktorú môžeme s absolútnou istotou potvrdiť. Je to skrátka dohad, ktorý priniesol už James Hansen, autor Neilovej biografie. Okrem neho túto možnosť nadhodila aj Neilova sestra June, s ktorou sme strávili pri príprave snímky nejaký čas." (peto2)

 • - Když Armstrong (Ryan Gosling) hovoří o tom, že pošle svou dceru do Saskatchewanu, aby se pokusil o její vyléčení, mluví o Dr. Haroldu Johnsovi, který vyvinul léčbu záření Cobalt-60. (willy1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace